Mehendi masala

kurtki przejściowe damskie https://jerryshepherd.com/j-s/kobieta/odziez/koszule/

Pod tą egzotycznie brzmiącą nazwą kryje się piękny zwyczaj i moda ślubna pochodząca z Pendżabu, która na dobre zadomowiła się w Indiach i stanowi znak rozpoznawczy tej kultury. Mehendi to tworzenie skomplikowanych, artystycznych wzorów za pomocą sproszkowanej henny na dłoniach, przedramionach i łydkach kobiety wychodzącej za mąż.

Czerwonawy kolor barwnika ma zapewnić szczęście małżeńskiemu stadłu. Wzory te malowane są podczas specjalnie przygotowanego na tę okazję przyjęcia.

city-traffic.com.pl

Zdobienia weselne są większe niż te, które tworzy się na potrzeby świąt religijnych. Na przykład ozdoby na rękach sięgają aż do łokci.

Tradycyjnie wzory są bardziej skomplikowane i kunsztowne. W przyjęciu bierze udział najbliższa rodzina oraz przyjaciele młodej pary.

Jeśli chodzi o wzory, dominują motywy geometryczne oraz kwiatowe. Niemniej występują także scenki rodzajowe – na przykład towarzyszące ślubowi lub po prostu portrety zakochanych.

Tradycja mówi, że im dłużej po ceremonii utrzyma się mehendi, tym większe szczęście będzie towarzyszyło młodemu małżeństwu – zdrowie, powodzenie finansowe oraz dobre kontakty z rodziną współmałżonka.